ciyan-ilaclama

Eklem bacaklılar familyasının çok bacaklılar sınıfını oluşturan, uzun vücutlu ve çok hızlı hareket edebilen çıyanlar; İstanbul’da en çok ilaçlama faaliyetinin yürütüldüğü böcek türüdür. Genelde evlerin yakınında görülen ve boyu 4 santim ortalamasında olan çıyanların zehirli ve zehirsiz türleri mevcuttur. Bazı küçük türlerinin dişleri deriyi delemez. Ancak hangi türlerinin zehirli olduğu tespit edilemediği için tüm çıyanlara zehirli olduğunu varsayarak yaklaşmak gerekmektedir. Çünkü, zehirli çıyanlar koma halinden ölüme kadar çok tehlikeli sonuçlara sebep olabilmektedir. Özellikle boyun ve göz bölgesinde yaşanan çıyan sokması vakaları geri dönüşü zor durumlara zemin hazırlayabilmektedir. Bu nedenle, evlerde görülen çıyanlara karşı vakit kaybetmeden çıyan ilaçlama seçenekleri gözden geçirilmelidir.

Çıyan İlaçlama Nasıl Yapılır?

Çıyanla mücadelede yapılacak en doğru hareket; garantili ve sertifikalı bir uzman ilaçlama firmasıyla anlaşmak

ciyan-ilaclama
ciyan-ilaclama

olacaktır. Doğru ilaçlama firmasını tercih ettiğinizde, hem zamandan hem de bütçeden tasarruf etmiş olursunuz. Seçeceğiniz çıyan ilaçlama firmasının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ilaçlarla hizmet verdiğinden emin olmalısınız. İlaçlama işlemine ek olarak evde bazı güvenlik önlemleri alarak işlemden alacağınız sonucu daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Çıyan ilaçlamaya ek olarak alınacak güvenlik önlemleri:

  • Evinizdeki yarık ve çatlakları onararak çıyan ve diğer haşerelerin eve giriş yolunu kapatın.
  • Evin dışında bulunan ve binaya bitişik duran sarmaşık, ağaç gibi haşerelerin yaşayabileceği ve eve giriş yolu olarak kullanabileceği bitkileri kesin ya da evden uzaklaştırın. Gerekiyorsa anlaştığınız firmadan bahçe ilaçlama yapmasını da talep edin.
  • Camlara sineklik taktırın.
  • Evde bir çıyanla karşılaşırsanız, çıyanların rahatsız edilmediği sürece saldırganlık göstermediğini unutmayın ve tedbirli davranarak haşereyi evden uzaklaştırın.
  • Çıyan ilaçlama uygulamasıyla eş zamanlı olarak, ev ve ev çevresinde haşerelerin yuva yapabileceği alanları tespit edin. Odun yığını, yabani otlar, izbe ve karanlık mekanlar, rutubetli ve nemli bölgelerde iyileştirmeye gidin.

Çıyanların Özellikleri

  • Böcekten ziyade karides türevi bir eklem bacaklıdır.
  • Çıyanlar etçil hayvanlardır. Ebatlarına göre, küçük böceklerden farelere kadar pek çok canlıyı besin maddesi olarak kullanabilirler.
  • Antarktika dışında yeryüzünün tamamında yaşarlar.
  • Bilinenin aksine kırkayak zehirsiz, çıyan zehirlidir.
  • Savunma mekanizması olarak, panik anında top şeklini alırlar.

NOT: Haşerelere karşı bireysel mücadeleler ters teperek insan sağlığına zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle, haşere istilası durumunda iyi bir ilaçlama firmasına danışmadan hareket etmemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir