Yaşamımız boyunca hayat standartlarımızı yükselten veya düşüren birçok faktör bulunur. Bunlar arasında kimisi istemeden de olsa etraftan maruz kaldığımız ve her zaman savunmada bulunmamızı gerektiren sebeplerdir. Evrende böcekler ne yazık ki buna en iyi örnektir. Dünya üzerinde en fazla türe sahip olan bu canlıların yıllar geçtikçe genişleyen bir yelpazesi vardır. Ekosistem üzerinde birçok canlının döngü için gerekli faydaları bulunsa da bazı böcek türleri sağlığımız açısından son derece zararlı grupta yer alır.

Dikenli böcek, arı boğan böceği, korsan böceği, Afrika böceği, tekerlek böceği gibi böcek çeşitleri dünyanın en zararlı haşereleri arasında yer alır. Bu canlılar insanla veya hayvanla teması sonucu çeşitli salgın hastalıklara sebebiyet verebileceği gibi genellikle ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Böcek istilaları sonucunda bireyler maddi ve manevi kayıplara uğrayabilir. Böceklerden kurtulma yolu olarak her gün çok sayıda insan, ‘evimde böcek var’ şikayeti ile bu hizmetlerden yararlanıyor.
Uzman ekipler tarafından yapılan ilaçlama işlemi sonrasında yaşam alanlarınızda herhangi bir şikayet görmek olanaksızdır. Alana gelen ekip tarafından alanın büyüklüğü gözden geçirilir devamında böceklerin türü araştırılıp miktarı saptanır ve uygulama işlemine geçilir. Uygulama sırasında hiçbir canlıya zarar verilmez.

Haşereler genellikle doğada bulunsa da şehir hayatındaki varlıkları göz ardı edilemez. Gerek plansız yapılanma nedeniyle gerekse nem ve sıcaklık gibi faktörlerin varlığıyla birlikte insanların yaşam alanlarına kolaylıkla sızabilen bu canlıları evde uygulanan basit yöntemlerle yok etmek olabildiğince zordur. Çıyan, kene gibi zarar verici canlılar insan vücuduna yapışarak emilim sağlar ve taşıdıkları mikrobu bu sayede insanlara bulaştırır.

İnsanında taşıyıcı olduğu bu durumdan sonra bulaşma şekli insandan insana veya insandan hayvana doğru artış gösterebilir. Aynı zamanda meyve ve sebzelerin üstüne konarak gıda besinlerinin verimsizliğine neden olurlar.
Günümüzde ilaçlama hizmetleri hastaneler, fabrikalarda, okullarda, iş yerlerinde, evlerde vb. yerlerde uygulanarak kendimizi ve çevremizdeki insanları güven altına almak son derece gerekli bir önlem haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir